Radiokomunikacja : Skanery Radiowe : Forum Nasłuchowe

>> RadioScanner.pl - Forum miłośników radiokomunikacji <<
Obecny czas: 21 Paź 2019, 20:10
Całkowity czas spędzony na forum:

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Znikające wątki o EDACS PSP?
PostWysłany: 17 Lip 2013, 02:35 
Może nie ogarniam na bieżąco wszystkiego tego, co dzieje się na forum, ale co stało się z wątkiem o EDACSie w PSP Warszawa? To znowu jakiś objaw nadgorliwości?

Nigdzie nie znalazłem informacji o tym, że wątek ten przestaje istnieć (być dostępny?), stąd moje pytanie. Chętnie dowiem się też czemu.

Temat postu: Re: Znikające wątki?
PostWysłany: 17 Lip 2013, 22:46 
W związku z tym, że wątek "zawierał szczegółowe dane radiowe systemu łączności PSP", można go było uznać za fajne kompendium wiedzy w tym temacie. A nie jest to wiedza tajemna, czy się mylę?

Temat jest śliski? Niby czemu? To właśnie uważam za nadgorliwość. Nie jest to system służący do przetwarzania informacji niejawnych. Nie zamieszczano też informacji uzyskanych na drodze służbowej. A tylko publikowanie informacji w tych dwóch przypadkach jest zabronione. A skoro coś nie jest zabronione, to jest dozwolone - wolność słowa. Najpierw musiałby pojawić się paragrafy by temat uznać za śliski.

Czy mogę zapytać, czym kierowano się przy podejmowaniu takiej decyzji? Do jakich to niecnych celów wróg władzy ludowej mógłby wykorzystać tajemną wiedzę na temat systemu łączności stołecznej PSP? Bo mi to bardziej wygląda na przecenianie znaczenia posiadanej wiedzy i budowanie sobie mitów w stylu panów w czarnych prochowcach pukających o 6 rano do drzwi.

Mnie osobiście cieszyłoby to, że temat nasłuchów się rozwija, że pojawiają się kolejni zainteresowani, że chcą oni zdobywać wiedzę. No ale cóż, inni może wolą tworzenie zbiorów wiedzy tajemnej tylko dla wybranych. Temat trunkingu PSP był jednym z ciekawszych tutaj. Przy takim podejściu za chwilę dyskusje będą toczyły się wyłącznie w temacie łączności korporacji radio taxi.

Dziwi mnie, że jeszcze uchował się wątek "z ostatniej chwili". On moim zdaniem powinien bardziej zakłócać spokój snu Administratorów. Przecież służy on do ujawniania informacji uzyskanych na drodze nasłuchu. Proponuję rozważyć jego zamknięcie, wróg nie śpi!

Ps. Skoro Administracja dysponuje informacjami, które mogą świadczyć o tym, że publikowanie treści "zawierających szczegółowe dane radiowe systemu łączności PSP" może być szkodliwe, proszę natychmiast powiadomić o tym SGSP, która również udostępnia takie treści w swoich zasobach internetowych.

PostWysłany: 17 Lip 2013, 23:14 
V.I.P.
SQ5OVK DMR: 2605085
Awatar użytkownika

QTH Lokator: KO02KF
Skaner/TRX: skanery, TRX'y, SDR'y, DMR'y i jeszcze kilka innych 'y
Co innego występujące na necie informacje dotyczące konwencjonalnej łączności PSP, a co innego warszawska Straż korzystająca z EDACS'a należącego do MSW, a zarządzanego przez niebieskich. A od tych trzymamy się z daleka :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 03:00 
@ckor78
Jak wspomniałem, EDACS nie jest systemem przetwarzającym informacje niejawne więc opinia jakiegokolwiek pana strażaka, a także KW PSP czy KSP ma tutaj drugorzędne znaczenie. Tak więc "publikujta co chceta" jest tutaj w domyśle, jako konstytucyjna wolność słowa, nie trzeba nikogo pytać o zdanie. Rolą służb jest tutaj zagwarantowanie sobie systemu, który będzie spełniał ich wymagania, także w zakresie poufności. Skoro do celów koordynacji działań PSP w m.st. Warszawa stosowany jest system EDACS, znaczy to (przynajmniej teoretycznie), że jest on wystarczający przy wszystkich znanych uwarunkowaniach.

Jeżeli w systemie EDACS przetwarzane byłby informacje niejawne, to przetwarzający złamałby prawo, gdyż system ten nie spełnia podstawowych wymagań w tym zakresie. Nie jest więc rolą obywatela, by chronił się przed uzyskaniem informacji niejawnych, a rolą przetwarzającego jest, by informacje te należycie zabezpieczyć.

Stosowana forma autocenzury jest więc w mojej opinii nieuzasadnioną nadgorliwością. O ile jestem w stanie zrozumieć, ewentualne filtrowanie treści dotyczących łączności stosowanej przez Policję, gdyż uzyskane informacje mogą teoretycznie ułatwić popełnienie przestępstwa (chociaż na tej samej zasadzie należałoby zabronić sprzedaży noży i siekier). O tyle w przypadku PSP wydaje mi się to absurdalne.

Ja mam w domyśle ustawione "na pohybel władzy" i lubię wiedzieć na jakiej podstawie czegoś mi się zakazuje. Mam w głębokim poważaniu opinie tego czy tamtego wąsatego pana, jeżeli nie są one podparte klarownymi paragrafami. Tym bardziej, że publikowane dane są wynikiem obserwacji, do czago ja, jak i inni obywatele mamy prawo.

Czy jako użytkownik telefonu bezprzewodowego, przez analogię, mogę zażądać usunięcia z forum wszelkich treści dotyczących pracy tego typu urządzeń? Bo do tego samego się to sprowadza. Jest to analogiczny co EDACS, tylko mniejszy, system komunikacji radiowej.

Co do żądnych sensacji młodych, co w tym złego? Nawet jeżeli sama łączność ma dla nich mniejsze znaczenie od słuchanych treści? Zawsze dzięki temu czegoś się nauczą, a może nawet się zainteresują. Jakoś "prawdziwi nasłuchowcy" też raczej nie spędzają czasu na częstotliwościach radio taxi.

Zamykając dostęp do informacji, tworząc zbiory wiedzy tajemnej. Na pewno nie popularyzuje się zagadnień związanych z nasłuchem. Tworzy i pogłębia się podział na elitę trzymającą wiedzę i młokosów, żądnych sensacji.

Co do linku... nie wiem czy mogę udostępnić adres do materiałów zawierających "szczegółowe dane radiowe systemu łączności PSP", wszak to treści uznane tu za szkodliwe. ;)

@shutter
Ale, ale! Konwencja PSP to także system łączności MSW. Treści przekazywane za pomocą tego systemu jakoś bardzo się nie różnią, za to jest on dużo bardziej podatny na ingerencję osób trzecich niż EDACS. Gdzie konsekwencja?

PostWysłany: 18 Lip 2013, 08:07 
SuperUser
Smerf Maruda
Awatar użytkownika

QTH Lokator: JO91RT
Skaner/TRX: UNIDEN a jaki to sie zobaczy, Motorola i TYT
W jednym z kolegą 'nexo" się zgadzam wszelkie ograniczenia prawne w sprawie nasłuchów są niezgodne z prawem nadrzędnym czyli Konstytucją:
Art. 54.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

Jasno z tego wynika że zapisy ustawy stoją w sprzeczności z zapisami konstytucji i jako takie są nieważne, wszak prawo jest tu nieubłagane ustawa lub przepis niższego rzędu jest nieważny jeśli stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą.
Natomiast co innego regulamin tego forum i to nas obowiązuje, skoro regulamin wyklucza (chyba jednak słusznie) upublicznianie szczegółowych informacji na temat takich służb jak Policja, ABW, CBA i inne to jako użytkownicy dobrowolni mamy obowiązek tego przestrzegać, zawsze możemy zrezygnować.
Cała taka dyskusja wydaje się akademicką, bo będzie teraz udowadniane czy takie szczegóły mają czy nie wpływ na bezpieczeństwo i ochronę, tych których słuchamy.

A swoją drogą już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zgłoszenia faktu niezgodności ustawy z konstytucją tylko kopa mi trzeba.
Pozdrowionka

"Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek."

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 08:10 
User
K7POL
Awatar użytkownika

QTH Lokator: EN82IK
Skaner/TRX: BCD536HP/TM-D710/IC-E7A/XPR5550/Tyt/Hyt
Wrzucę swoje 3 grosze na ten temat.

Po wszystkich historiach o bliższych spotkaniach trzeciego stopnia nasłuchowców z czymkolwiek mającym związek z MSW to uwierz mi że tu nie chodzi o żaden sekretny klub trzymających łapę na tajemnej wiedzy o TG'ach systemów tylko o to żeby mili panowie z ABW nie pukali bądź raczej wykopywali drzwi o 4 nad ranem administratorowi. Takie życie... i raczej to się nie zmieni.

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 08:18 
User
DMR-ID: 2605011
Awatar użytkownika

QTH Lokator: KO02kf
Skaner/TRX: FT7800, UV-5S ,R311, FK-7900UCI, DE-1106
Już widzę jak każdy głoszący tak powszechnie wolność słowa przyjdzie ubrany odświetnie w gajerek bronić w sądzie kolejnego nasłuchowca co siedział pod Pałacem Prezydenckim na ławce i słuchał przez głośnik Wójka Edka ze swojego ulubionego skanera z zaklepanymi grupami PSP a tu nagle "omega..."

PostWysłany: 18 Lip 2013, 08:45 
SuperUser
Smerf Maruda
Awatar użytkownika

QTH Lokator: JO91RT
Skaner/TRX: UNIDEN a jaki to sie zobaczy, Motorola i TYT
No właśnie tu jest problem, tzn niedouczonych służb i bezkompromisowych działań w stosunku do takich jak my, bo bandziora to się boją.
I tak jak napisał Szron dbajmy o naszych adminów i już.
Sam doświadczyłem kilka razy, że panowie 'Ci" nie rozumieją prawa i mają je w nosie i nawet w sądach jest ciężko, a już potem odzyskać sprzęt.
Myślę, że dalsze wałkowanie i udowadnianie, że białe jest białe mija się z celem. Takie tematy były już wielokrotnie wałkowane i zawsze konkluzja jest jedna, nie wkładamy ręki do ognia bo oparzenia są pewne na 100%.

"Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek."

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 20:58 
User
K7POL
Awatar użytkownika

To już nie chodzi o niedouczonych o prawie policjmajstrów z prewencji co w trójkach maszerują dzielnie po krakowskim z jednym radiotelefonem.

Chodzi o mentalność i nastawienie sądów. W służbach i systemie sprawiedliwości nadal obowiązuje komunizm. To nie dla ciebie. To tajne. Masz się nie interesować i tylko odpowiadać na pytania a jak się nie podoba to na 48 i nic z tym nie zrobisz bo mają do tego pełne prawo. Niestety po '89 nie wiele zmieniło się "kto tu dla kogo pracuje".

A co do konstytucji...

Ja bym sobie dał siana bo i tak to nic nie da. Żadna legislacja nie pomoże nasłuchowcom, jedynie może coś popsuć.
Wszak nawet w stanach gdzie słuchanie policji jest czymś normalnym teraz są problemy przez feedy internetowe i wiele agencji decyduje się na szyfrowanie. Najlepiej było jak nikomu nic nie przeszkadzało i nic się nie działo. Aż się boje kiedy jakiś nadgorliwy polityk z Kalifornii (tam się wszystkie idiotyzmy takie właśnie zaczynają) rzuci na nasłuchowców i wszystkiego zabroni...

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 21:14 
User
SO3NIC
Awatar użytkownika

Cytuj:
boje kiedy jakiś nadgorliwy polityk z Kalifornii (tam się wszystkie idiotyzmy takie właśnie zaczynają) rzuci na nasłuchowców i wszystkiego zabroni...

Jak tylko ktoś mu podrzuci temat :X
W sumie najwięcej szumu robi w temacie oczywiście Motorola. Nawet strażakom wodę z mózgu "bo wicie, rozumicie, tu nie wiadomo kto słucha, może jakie terrorysty, albo inne - wicie dorzućta dwie taczki zielonych i będziecie mieli nówka funkiel szyfrowatorowanie".

AD wątku głównego - mi też jest smutno, że nie ma tego tematu, bo sobie lubiłem poczytać, tak w wolnej chwili, boć to stary dobry Edek, a się z Edkiem lubimy. Dziękuję.

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 21:17 
User
K7POL
Awatar użytkownika

empea napisał(a):
W sumie najwięcej szumu robi w temacie oczywiście Motorola. Nawet strażakom wodę z mózgu "bo wicie, rozumicie, tu nie wiadomo kto słucha, może jakie terrorysty, albo inne - wicie dorzućta dwie taczki zielonych i będziecie mieli nówka funkiel szyfrowatorowanie"

To nie jest śmieszne. Na systemie w mojej okolicy na którym są TG i otwarte i szyfrowane ktoś wmówił jakimś strażakom żeby się zaszyfrowali... i są zaszyfrowani. Jako jedyni na całym systemie. Debilizm!

Profil E-mail  

PostWysłany: 18 Lip 2013, 23:45 
Panowie, w całej tej dyskusji zapominacie o jednym. Służby nie stanowią, ani nawet nie interpretują prawa. Nad tym wszystkim jest jeszcze sąd. Co jak co, ale sprawa publikacji danych systemu łączności PSP jest do ewentualnej obrony przez każdego domorosłego prawnika. Publikacja taka nie generuje większego ryzyka, jak np. publikacja częstotliwości lotniczych, a te są powszechnie znane. Co więcej, w tym drugim przypadku ryzyko tego, że ktoś tą łączność zacznie zakłócać jest znacznie większe.

Ja nie lubię, gdy tzw. "pan władza" ma za łatwe życie i nie zamierzam zwalniać go ze znajomości i respektowania prawa, które jest czymś nadrzędnym nad jego widzimisie.

ckor78 napisał(a):
Śmiało udostępnij!

Proszę bardzo, numery, nazwy i opisy przeznaczenia grup, a także ich rejonizacja...

http://www.inf.sgsp.edu.pl/lacznosc/wyk ... F_11_1.ppt
(od strony 46)

ckor78 napisał(a):
Czujesz różnicę między dwiema sytuacjami; pierwszą gdzie podmiot użytkujący sieć radiową świadomie (lub nie) ujawnia pewne informacje i drugą gdzie takie informacje ujawnia amator-hobbysta?

A czymże to różni się ten podmiot, od np. takiego Solid Security? Istnieje większe prawdopodobieństwo, że informacje zasłyszane od Solida posłużą do popełnienia przestępstwa, niż od PSP.

Wychodząc z tego założenia, należałoby wykasować 99% opublikowanych tu częstotliwości. Myślę że miażdżąca większość podmiotów nie życzyłaby sobie ich publikacji.

Tym właśnie różni się amator-hobbysta od pracowników służb, że ma prawo do publikacji takich informacji. Nie zdobył ich na drodze służbowej, nie wykorzystuje technik operacyjnych i nie stosuje kluczy kryptograficznych by je pozyskać.

Za należyte zabezpieczenie swoich informacji odpowiadają służby. Jeżeli stosują taki, a nie inny system, świadome są też tego, jaki rodzaj informacji może on przetwarzać. Obywatele nie mają obowiązku powstrzymywania się od publikacji, jeżeli swoich informacji nie zdobyli w wymieniony wyżej sposób.

ckor78 napisał(a):
Idąc krok dalej znajdź w policyjnych zasobach internetowych Krajowe Dane Radiowe Policji (KDRP) i Wojewódzkie Dane Radiowe Policji (WDRP). Wszak nie każda policyjna korespondencja zawiera informacje niejawne, więc wg Twoich teorii dane te powinny zostać upublicznione, tak by Kowalski mógł włączyć skaner i nie musiał zbędnie kręcić gałką.

Żadna policyjna korespondencja z wykorzystaniem EDACSa nie zawiera informacji niejawnych - odsyłam do ustawy o ochronie informacji niejawnych.

PostWysłany: 18 Lip 2013, 23:49 
User

Zbędna dyskusja. Temat był już przerabiany kilka razy. Trzeba się dostosować do regulaminu a jeśli się nie podoba to trudno...

Profil E-mail  

PostWysłany: 19 Lip 2013, 00:20 
Od schematu na slajdzie 48 do GID nie jest daleka droga. A prawo nie zabrania myślenia i interpretowania. W przedmiotowym wątku też głównie operowaliśmy ARGX-GX.

Dobra, nie chce mi się tego ciągnąć. Nie to nie, życzę spokoju.

Temat postu: Re: Znikające wątki o EDACS PSP?
PostWysłany: 19 Lip 2013, 08:00 
Moderator
SQ5MJF DMR: 2605024
Awatar użytkownika

QTH Lokator: KO01CX
Skaner/TRX: od A - do Z ;)
Ale, Panowie, o czym ta debata ? Administracja dba o poziom i kartoteki osób tu piszących, a nie o swoje "widzimisię".

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników